Connect with us

Entertainment

WAEC 2019 timetable for May/June examinations

Published

on

Nigeria News

Here is the full and official WAEC 2019 timetable for May/June examinations.

The 2019 West African Examinations Council, 2019 May/June examinations is set to begin on the 1st of April 2019, and you can checkout the timetable below;

Monday, 1st April, 2019 to Friday, 26th April, 2019.

Basketry 3 (Project Work)*

Ceramics 3 (Project Work)*

Graphic Design 3 (Project Work)*

Jewellery 3 (Project Work)*

Leather-work 3 (Project Work)*

Picture Making 3 (Project Work)*

Sculpture 3 (Project Work)*

Textiles 3 (Project Work)*

6 hours a day for 5 days for each paper

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

Monday 1st April, 2019

Metalwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:40 p.m. (1st Set)

Metalwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:10 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

————————–

Tuesday 2nd April, 2019 to Tuesday 30th April, 2019

Arabic 3 (Oral)

French 3 (Oral)

Physical Education 3 (Performance Test)

Clothing and Textiles 3 (Practical)

Foods and Nutrition 3 (Practical)

Home Management 3 (Practical)

Music 3B (Performance Test)

Date and time for each paper will be arranged by the Council.

————————–

Tuesday 2nd April, 2019

Leatherwork 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Leatherwork 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Applied Electricity 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Applied Electricity 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Graphic Design 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Graphic Design 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

————————–

Wednesday 3rd April, 2019

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Fisheries (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Building Construction 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Animal Husbandry ( Alternative B) 2 (Essay)** – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Thursday 4th April, 2019

Clerical Office Duties 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

Clerical Office Duties 1 (Objective) – 10:40 a.m. – 11:30 p.m.

Woodwork 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Woodwork 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

Fisheries (Alternative A) 2 (Essay) * – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Fisheries (Alternative A) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. –4:00 p.m.

————————–

Friday 5th April, 2019

English Language 3 (Oral)*/*** – 08:30 a.m. – 9:15 a.m. (1st Set)

English Language 3 (Oral)*/*** – 9:40 a.m. – 10:25 a.m. (2nd Set)

Management-In-Living 3 (Test of Practical Work) */*** 1hr 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Monday 8th April, 2019

Electronics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 11:30 p.m. (1st Set)

Electronics 3 (Practical) – 12:00 p.m. – 3:00 p.m. (2nd Set)

————————–

Tuesday 9th April, 2019

Metalwork 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Metalwork 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Basketry 2 ( (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Basketry 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Crop Husbandry and Horticulture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Electronics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:00 p.m.

Electronics 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Wednesday 10th April, 2019

Biology 2 (Essay) – 8:30 a.m. – 10:10 a.m.

Biology 1 (Objective) – 10:10 p.m. – 11:00 a.m.

Music 3A (Aural) – 12:00 p.m. – 12:45 p.m.

————————–

Thursday 11th April, 2019

Integrated Science 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:00 a.m.

Integrated Science 1 (Objective)* – 10:00 a.m. – 11:00 noon

Integrated Science 3 (Alternative to Practical Work)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

————————–

Friday 12th April, 2019

Management-In-Living 2 (Essay)*/*** – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Management-In-Living 1 (Objective)*/*** – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Sculpture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Sculpture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Information and Communication Technology (Elective) 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Monday 15th April, 2019

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 11:15 p.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 11:40 p.m – 2:25 p.m. (2nd Set)

History 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

History 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 16th April, 2019

Literature-In-English 2 (Prose) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

Literature-In-English 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Crop Husbandry and Horticulture 3 (Practical)* – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Foods and Nutrition 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:15 p.m.

Foods and Nutrition 1 (Objective) – 2:15 p.m. – 3:15 p.m.

Picture Making 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Picture Making 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

————————–

Wednesday 17th April, 2019

English Language 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

English Language 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

————————–

Thursday 18th April, 2019

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) 2hrs 30mins 08:30 a.m. – 11:00 noon

Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) 1hr 30mins 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

————————–

Tuesday 23rd April, 2019Physics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10.00 a.m.

Physics 1 (Objective) – 10:00 a.m. – 11:15 p.m.

Geography 3(Practical and Physical Geography) – 1:00 p.m. – 2:50 p.m.

Forestry 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Forestry 1 (Objective)* – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Wednesday 24th April, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)

Music 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Music 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Auto Mechanics 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

Auto Mechanics 1 (Objective) – 2:30 p.m. – 3:30 p.m.

————————–

Thursday 25th April, 2019

Geography 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Geography 1(Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Animal Husbandry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 a.m. – 1:00 p.m.

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Forestry (Alternative A) 3 (Practical)* – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

————————–

Friday 26th April, 2019

Social Studies 2 (Essay)* 3hrs 08:30 a.m. – 11:30 p.m.

Social Studies 1 (Objective)* – 1:00 p.m. – 1.50 p.m.

————————–

Monday 29th April, 2019

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 11:00 noon – 1:00 p.m. (2nd Set)

Literature-In-English 3(Drama & Poetry) – 1:00 p.m. – 3:30 p.m.

————————–

Tuesday 30th April, 2019

Economics 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Economics 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Clothing and Textiles 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m.

Clothing and Textiles 1 (Objective) – 3:30 p.m. – 4:30 p.m.

————————–

Thursday 2nd May, 2019

General Mathematics/Mathematics (Core) 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 am to be moved.

General Mathematics/Mathematics (Core) 1 (Objective) – 2:00 p.m. – 3:30 p.m. 3rd May

————————–

Friday 3rd May, 2019

Dagaare (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Dagbani (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m

Dangme (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ewe (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Fante (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Ga (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Gonja (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Kasem (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Nzema (Elective) 1 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Akuapem) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Twi (Asante) (Elective) 1 (Essay)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Financial Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 11:00 a.m.

Financial Accounting 1 (Objective) – 11:00 am – 12:00 p.m.

Dagaare (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dagbani (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Dangme (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ewe (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Fante (Elective) 2 (Essay) –1:00 p.m. – 3:30 p.m

Ga (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Gonja (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Kasem (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Nzema (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Akuapem) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

Twi (Asante) (Elective) 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 3:30 p.m

————————–

Monday 6th May, 2019

Christian Religious Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Christian Religious Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Islamic Studies 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Islamic Studies 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

West African Traditional Religion 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:40 a.m.

West African Traditional Religion 1 (Objective)* – 10:40 a.m. – 11:30 a.m.

Chemistry 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Chemistry 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 7th May, 2019

Government 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Government 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

General Knowledge in Art 3B (Lettering and Design)* – 1:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Wednesday 8th May, 2019

Physics 3 (Practical) ( Alternative B) – 08:30 a.m. – 11:15 am. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

General Knowledge in Art 2 (Essay)* – 1:00 p.m. – 2:30 p.m.

General Knowledge in Art 1 (Objective)* – 2:30 p.m. – 3:20 p.m.

————————–

Thursday 9th May, 2019

Business Management 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Business Management 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Jewellery 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Jewellery 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 08:30 a.m. – 11:15 a.m. (1st Set)

Physics 3 (Practical) (Alternative C)* – 11:40 p.m. – 2:25 p.m. (2ndSet)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 11:30 a.m. – 1:30 p.m. (1st Set)

Information and Communication Technology (Elective) 3 (Practical)* – 2:00 noon – 4:00 p.m. (2ndSet)

————————–

Friday 10th May, 2019

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Chemistry 3 (Practical) (Alternative C) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2nd Set)

Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 2:00 p.m. – 4:30 p.m.

————————–

Monday 13th May, 2019

General Knowledge in Art 3A (Drawing and Painting)* – 08:30 a.m. – 11:30 a.m.

Auto Mechanics 3 (Practical) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

Auto Mechanics 3 (Practical) – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Woodwork 2 (Essay and Design) – 1:00 p.m. – 3:20 p.m.

Woodwork 1 (Objective) – 3:20 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Tuesday 14th May, 2019

Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 8:30 a.m. – 11:15 a.m.

General Agriculture 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

General Agriculture 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:30 p.m.

Textiles 2 (Essay)* – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Textiles 1 (Objective)* – 10:30 a.m. – 11:20 p.m.

Technical Drawing 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 2:45 p.m.

Technical Drawing 1 (Objective) – 2:45 p.m. – 3:45 p.m.

————————–

Wednesday 15th May, 2019

Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 10:30 a.m.

Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

General Agriculture 3 (Practical) * – 08:30 a.m. – 10:30 a.m. (1st Set)

General Agriculture 3 (Practical) * – 11:00 am – 1:00 p.m. (2ndSet)

Typewriting – 08:30 a.m. – 1:10 p.m. (1st Set)

Typewriting – 11:30 p.m. – 2:10 p.m. (2ndSet)

Applied Electricity 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.

Applied Electricity 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.

————————–

Thursday 16th May, 2019

French 2 (Essay) – 08:30 a.m. – 9:45 a.m.

French 1 (Objective) – 9:45 a.m. – 10:45 a.m.

Arabic 2 (Essay) – 1:00 p.m. – 3:00 p.m.

Arabic 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 3:50 p.m.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Entertainment

R. Kelly’s Attorney demands for copies of his sex tape as RnB star appears in court Friday

Published

on

 

R.Kelly and his legal team on Friday during his pretrial hearing demanded to get their hands and eyes on the alleged sex tapes that prompted the 10 counts of sexual abuse.

Kelly’s attorney, Steven Greenberg, tells TMZ there’s no guarantee what they will get right off the bat, could be police reports, case material from Kelly’s 2008 trial but, obviously, the items they’re most anxious to see are the 2 tapes Michael Avenatti turned over to Cook County prosecutors.

Greenberg says he hasn’t seen the tapes,  which Avenatti claims show Kelly engaged in various sex acts with a 14-year-old girl, so he can’t really begin to mount a defense strategy. Once he does get them, a couple different things could happen.

Kelly also asked the judge to let him travel to Dubai for work. Recall he had to surrender his passport when he got arrested.

However, the judge did not rule on whether Kelly’s team will get copies just yet. Greenberg added the sex tapes should be protected from public viewing.

Continue Reading

Entertainment

Bisola drops Video of ‘Good Old Days’

Published

on

 

The Big Brother Naija former housemate, the Temple Music first lady, Bisola has dropped a new visuals and it is titled ”Good Old Days”.

The song is produced, mixed and mastered by ace producer – Gray Jones, and the video was directed by TMPL Motion Pictures.

Continue Reading

Entertainment

Davido celebrates to his Uncle, Senator Adeleke’s victory

Published

on

 

Pop singer, David Adeleke, popularly called Davido has reacted to his uncle, Senator Ademola Adeleke’s victory at the Tribunal.

Senator Adeleke went to the tribunal after Independent National Electoral Commission (INEC) declared Isiaka Oyetola as the Governorship candidate of Osun State election conducted in 2018.

Davido in his reaction tweeted a photo of himself and his uncle dancing with the caption “Imole ti de! Congratulations to the great people of Osun state!.”

 

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending